Čertův mlýn

Stezka vede z Pusteven kolem jezírka Mořské oko úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku. Na naučné stezce je 9 zastavení s informacemi o místních zajímavých rostlinách a živočiších, dozvíte se, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo pověst o čertovi. Stezka má ve znaku Čertův stůl – unikátní skalní útvar na hřebeni Čertova mlýna.

Top zajímavost:

Pustevny

Pustevny je sedlo v Moravskoslezských Beskydech nedaleko Radhoště, které patří k obci Prostřední Bečva. Bylo pojmenováno po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh architekta Dušana Jurkoviče. Nachází se zde lyžařské středisko a vede sem sedačková lanovka.

Mořské oko

Jezírko Mořské oko je uměle vytvořené podnikavými turisty na konci 19. století z původního mokřadu. Turistům bylo líto, že na Pustevnách chybí nějaké to pleso jako třeba v Tatrách, a tak si je sami vytvořili a stalo se oblíbenou atrakcí. Nyní je významnou lokalitou pro rozmnožování různých druhů obojživelníků, zejména tří druhů čolků.

Další informace:

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/beskydska-naucna-stezka-certuv-mlyn?gclid=EAIaIQobChMIlvWe2qvk8AIVMgWiAx2IOA3KEAAYASAAEgImePD_BwE

Čertův mlýn

StředníObtížná
Čertův mlýn

Obtížnost

Střední, Obtížná

Zaměření

Historie, Příroda

Druh

Pro cyklisty, Pro pěší

Další parametry

 Občerstvení na trase

Obec/obce

Horní Bečva, Prostřední Bečva, Čeladná, Trojanovice

Délka stezky

8 km

Čas prohlídky

3 h

Počet zastavení

9

GPS

Začátek stezky: 49.4896661N, 18.2650300E (Pustevny)
Konec stezky: 49.4485322N, 18.3221283E (chata na Martiňáku)

Další informace

Téma / zaměření: zajímavosti o přírodě a historie partyzánství
Značení: Po většinu trasy červenou turistickou značkou + informačními panely
Provozní doba: Celoročně
Dopravní dostupnost: Autobusem z Frenštátu pod Radhoštěm směr Trojanovice-konečná zastávka. Nebo autem rovnou na parkoviště Ráztoka a následně lanovkou na Pustevny, případně z Prostřední Bečvy na ,,Parkoviště Pustevny‘‘

Stezka na mapě

Fotogalerie