Obrázková cesta na Javořinku

“Obrázková cesta” začíná v osadě Říky nedaleko autobusové zastávky Staré Hamry Samčanka a vede lesní pěšinou do osady Javořina. Původně touto cestičkou chodívaly děti z osady do starohamerské školy.  Aby byla jejich každodenní dlouhá cesta příjemnější, ozdobila stezku paní Josefa Tomášková, známá jako Pepinka, pestrými obrázky připevněnými na vysokých stromech. Podél upravené a nedávno modernizované stezky dnes najdete studánky s křišťálovou vodou, příjemná posezení, obrázky doplněné verši a moudrými poučeními. Určitě dojděte až na osadu Javořina ke zvonici Martin, která slouží také jaké posezení s přístřeškem.

Na obrázkovou cestu navazuje naučná stezka Javořina – Němčanka – Samčanka. Trasa je 6,4 kilometrů dlouhá a společně se stezkou s obrázky tvoří cca 9kilometrový okruh plný překrásných výhledů.

Top zajímavost:

Zvonice Martin na Javořině, překrásné výhledy na Beskydy a Lysou horu, horské osady s tradiční dřevěnou architekturou, Bílá – dřevěný kostel sv. Bedřicha, Staré Hamry, Samčanka – hraniční kámen Oppersdorfů z roku 1669, který určoval hranici Slezska a Moravy, pomník Maryčky Magdonové.

Další informace:

https://www.stare-hamry.cz/detail-textu.php?id=375

Obrázková cesta na Javořinku

Střední
Obrázková cesta na Javořinku

Obtížnost

Střední

Zaměření

Příroda

Druh

Pro rodinu, Pro pěší

Obec/obce

Staré Hamry

Délka stezky

2.4 km

Čas prohlídky

1.5 h

Počet zastavení

12

GPS

Začátek stezky: 49.4651967N, 18.4377975E (Staré Hamry – Říky, vpravo od hlavní komunikace I-56.)
Konec stezky: 49.4464361N, 18.4316283E (Staré Hamry - osada Javořina.)

Další informace

Téma / zaměření: Přírodovědná pro děti, rodiny s dětmi.
Značení: Modrou turistickou značkou a informačními panely-obrázky.
Provozní doba: Celoročně.
Dopravní dostupnost: Autobus (Staré Hamry, Samčanka, Obecní úřad) či vlastní auto (parkování bezplatné Staré Hamry – Samčanka pod kulturním domem).

Stezka na mapě

Fotogalerie